Lego® Maersk Dual-Fuel Container Vessel
- #40955
- 1516 Parts
- HRP 226.99 €
- #40955
- 1516 Parts
- HRP 226.99 €
You might also like
Description
LEGO® collectible container ship building kit to display • CONTAINER SHIP MODEL BUILDING KIT – Engage a ship-lover’s passion with this Maersk Dual-Fuel Container Vessel (40955) LEGO® set, a detailed creative decor project for play or display• FIRST OF HER KIND – The brick-built replica of the ANE MÆRSK container ship encourages builders to bring the first-ever low-emissions, dual-fuel vessel to life in a more house-friendly size• LEGO® CARGO SHIP TOY – This model includes distinct details such as a removable plate to explore the crew quarters, transparent engine-room windows, slide-out gangways, information plaque and more• COLLECTORS’ DISPLAY PIECE – This toy building set offers teens and adults the opportunity to share their passion and admiration for this trailblazing, seagoing vessel as they assemble the model• LEGO® COLLECTIBLE MARITIME GIFT – A building gift for teen boys, girls and kids ages 12 years old and up or adults with a passion for creating and displaying LEGO vehicle building kits• DIMENSIONS – The collectible 1,513-piece brick-built ANE MÆRSK container ship model, on its stand, measures over 7 in. (18 cm) high, 23.5 in. (60 cm) long and 4.5 in. (12 cm) wide
Categories
Offers
Technische Daten
| Partcount | 1516 |
| Age | 12+ |
| Buildingtime | |
| Product width | |
| Product height | |
| Product length | |
| Product weight | --- kg |
| Packaging width | 38 cm |
| Packaging height | 10 cm |
| Packaging length | 56 cm |
| Packaging weight | --- kg |
| Complexity | |
| Mini figure count | |
| exclusive mini figures | |
| Name | Maersk Dual-Fuel Container Vessel |
| MFR | 40955 |
| EAN | 5702018071182 |
| GTIN | |
| SKU | 40955 |
| Brand | Lego |
| Brick-Manufacturer | |
| Designer | |
| EOL | 2026 |
| Release | 03/2026 |
| Build-sections | |
| Build-steps |

